Czym jest hazard

Co to jest kompulsywny hazard?

Kompulsywny hazard to niewątpliwie ciężka, śmiertelna i postępująca choroba ciała, duszy i emocji, której według obecnej wiedzy medycznej nie można wyleczyć, a są duże szanse na jej zatrzymanie.

Wg ICD-11, patologiczny hazard polega na uporczywych bądź nawracających zachowaniach hazardowych, które mogą mieć miejsce online (czyli przez Internet) lub offline (czyli na żywo), a które charakteryzuje:

  1. Zaburzenie kontroli nad uprawianiem hazardu czyli nad powrotem do grania, częstotliwością, intensywnością, czasem grania, zakończeniem czy kontekstem, w którym granie występuje;
  2. Rosnący priorytet nadawany hazardowi aż do momentu, w którym hazard ma pierwszeństwo przed innymi zainteresowaniami i codziennymi czynnościami;
  3. Kontynuacja lub eskalacja hazardu pomimo wystąpienia negatywnych konsekwencji.

Te zachowania mogą mieć charakter ciągły, epizodyczny lub nawracający. 

Klasyfikacja Hazardu

Fazy patologicznego hazardu wg dra Roberta Custera:

  1. Faza grania ryzykownego (the adventurous phase),
  2. Faza utraty kontroli (the losing phase) ,
  3. Faza desperacji (the desperation phase)

 

Fazy hazardu wg Illinois Institute for Addiction Recovery:

  1. Faza  zwycięstw  – granie okazjonalne, fantazjowanie na temat wielkich wygranych, duże wygrane powodujące coraz silniejsze pobudzenie, coraz częstsze zakłady i coraz wyższe stawki; człowiek zaczyna wierzyć w to, że będzie zawsze wygrywać a w przypadku osiągnięcia „wielkiej wygranej” dąży do jej powtórzenia (nieuzasadniony optymizm) coraz częściej ryzykując coraz to większe kwoty; ta faza może trwać 3-5 lat
  2. Faza strat  – stawiając na wysokie zakłady naraża się na wysokie straty; wysokie pożyczki i próby odgrywania się, a w przypadkach powodzenia wygrane idą na spłaty długów; hazardzista gra kosztem pracy i domu, kłamie i zaczyna ukrywać swoje uzależnienie; unika wierzycieli i cały czas wierzy, że wkrótce nastąpi kolejna „wielka wygrana”;
  3. Faza  desperacji – separacja od rodziny i przyjaciół; utrata pracy i narastające długi powodują panikę; presja wierzycieli popycha często ku przestępstwom; te obciążenia prowadzą z kolei do psychicznego wyczerpania, pojawiają się wyrzuty sumienia, poczucie winy, bezradność i depresja;
  4. Faza utraty nadziei – rozwód; poczucie beznadziejności, myśli i/lub próby samobójcze; zostają wówczas 4 wyjścia: ucieczka w uzależnienie od alkoholu lub leków, więzienie, śmierć (samobójstwo lub z ręki wierzycieli) albo zwrócenie się po pomoc.

Eksperci piszą o hazardzie

Nasze stowarzyszenie wspierają bezpośrednio i pośrednio psychologowie i terapeuci z wieloletnim doświadczeniem i olbrzymią wiedzą, którą, na szczęście, chętnie się dzielą. Poczytaj co o hazardzie piszą profesjonaliści. W tej sekcji zamieszczać będziemy artykuły autorów polskich i zagranicznych poruszające szeroko rozumiany problem gier i hazardu, oraz ich wpływu na uzależnionych i ich rodziny.

Dr Lubomira Szawdyn

Dr Lubomira Szawdyn

Jest lekarzem psychiatrą, psychoterapeutą uzależnień i prekursorem lecznictwa odwykowego w Polsce. Wykłada na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Prowadzi prywatną praktykę zajmując się pomocą osobom uzależnionym i współuzależnionym.

Jedna z pierwszych terapeutek w Polsce, która już w latach siedemdziesiątych leczyła hazardzistów. To z jej inicjatywy w 1995 roku powstała w Warszawie wspólnota Anonimowych Hazardzistów. Wielu pacjentów zawdzięcza jej uratowanie życia.

W tej rubryczce, dr Luba Szawdyn będzie dzieliła się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami dotyczącymi hazardu.

Czytaj: O początkach leczenia hazardu w Polsce

Dr Bohdan Woronowicz

Bohdan Woronowicz

Doktor nauk medycznych, specjalista psychiatra, specjalista seksuolog, certyfikowany specjalista terapii uzależnień (certyfikat z nr 1) oraz certyfikowany superwizor psychoterapii uzależnień. Jeden z dwójki fundatorów Fundacji Biuro Służby Krajowej Anonimowych Alkoholików w Polsce oraz pierwszy Powiernik klasy A (niealkoholik) w polskiej Wspólnocie Anonimowych Alkoholików.

Obecnie kieruje Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej „Centrum Konsultacyjne AKMED” oraz Ośrodkiem Terapii Uzależnień w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Jest Prezesem Zarządu Fundacji „Zależni-Nie-Zależni”.

Czytaj: Hazard – nowym wyzwaniem terapeutów.

Ryszard Romaniuk

Doc. dr hab. Ryszard Romaniuk

Neurofizjolog, terapeuta z wieloletnim doświadczeniem w pomocy osobom uzależnionym, w tym hazardzistom, specjalista leczenia uzależnień ze Szpitala Weteranów (VA) w Brecksville w stanie Ohio, a jednocześnie wykładowca Mandel School of Applied Social Sciences i Cuyahoga Community College w Cleveland. Członek Zarządu The Alcohol, Drug Addiction and Mental Health Services Board of Cuyahoga County.

Czytaj: Czym jest uzależnienie?

Czytaj: Hazard w Cleveland.

Skip to content